Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby podnieść jakość i efektywność swojego snu? Oprócz podstawowych zasad higieny snu, warto również zadbać o odpowiednio dobrany materac. Dowiedz się jakie czynniki mogą pozytywnie wpłynąć na Twój odpoczynek w ciągu nocy oraz jaką rolę odgrywa materac.

Co wpływa na jakość naszego snu?

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć dietę. Powinna być ona odpowiednio zbilansowana oraz dostarczać wszystkich składników odżywczych. Kolacja musi być lekkostrawna oraz zjedzona maksymalnie 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Nie można zapomnieć o unikaniu używek, takich jak alkohol, nikotyna czy kofeina, gdyż znacząco pobudzają organizm. Warto także zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia, natomiast nie powinna się ona odbywać bezpośrednio przed snem. Zadbaj też o warunki panujące w Twojej sypialni, przed pójściem spać, przewietrz ją i staraj się utrzymać temperaturę na poziomie 18-12 stopni. Kluczowy dla naszego prawidłowego snu jest również materac. Dowiedz się dlaczego tak ważne jest dobranie go do naszych indywidualnych preferencji, i na co zwracać uwagę przed jego zakupem.

Materac a jakość snu

Na jakość naszego nocnego odpoczynku oprócz podstawowych zasad higieny snu,  ogromny wpływ ma to na czym będziemy spać. Wybierając nowy materac, powinniśmy poświęcić czas na znalezienie produktu, który będzie nam idealnie odpowiadał. Jednym z najważniejszych parametrów jest być waga użytkowników. Materace miękkie polecane są dla osób lżejszych, natomiast te twardsze dla osób cięższych. Mitem jest stwierdzenie, że im twardszy materac tym lepszy dla naszego kręgosłupa, wręcz jest to szkodliwe. Kręgosłup musi być podpierany na całej jego długości we właściwy sposób, w przeciwnym wypadku możemy nabawić się wad postawy lub pogłębić już te występujące. Kolejnym aspektem jest rozmiar materaca. Minimalna jego szerokość dla jednej osoby wynosi około 70-90 cm, jeśli zapewnimy sobie właściwą ilość miejsca do wypoczynku, na pewno wpłynie to pozytywnie na komfort. Śpiąc na odpowiednim dla nas materacu niwelujemy ryzyko częstych pobudek w nocy, czy problemu z zasypianiem.

Jaki materac kupić?

Rozważając zakup nowego podłoża do spania musimy zdecydować również o tym jakie wypełnienie ma mieć. Do wyboru mamy materace sprężynowe, materace piankowe lub materace hybrydowe, będące innowacyjnym połączeniem pianek i sprężyn. Dla osób cierpiących na różnego rodzaju schorzenia zdrowotne, rekomendowane są materace o statusie wyrobu medycznego. Natomiast alergicy powinni szukać produktów, które posiadają właściwości antyalergiczne. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy pozwolić sobie na zakup nowego materaca lub nasz obecny jest za twardy czy też za miękki, warto zwrócić uwagę na materace nawierzchniowe, które mogą być stosowane zarówno jako mata ochronna, ale także dodatkowo zmodyfikować odczuwalną twardość.

Komfortowy wypoczynek jest ważny dla naszego zdrowia. Właśnie dlatego warto przede wszystkim zadbać o warunki w jakich będziemy spać. Można to zrobić na wiele sposobów, jednak najbardziej efektywnym będzie odpowiednio dopasowane podłoże do spania, czyli materac.