Każdemu z nas zależy na tym, aby rano budzić się w pełni wypoczętym i gotowym na nadchodzący dzień. Często doświadczamy jednak problemów ze snem, nie zawsze jesteśmy w stanie zasnąć lub mimo przespanej nocy budzimy się niewyspani. Dlatego warto zadbać o właściwą higienę snu! Sprawdź najważniejsze zasady!

Na czym polega higiena snu?

Higiena snu jest zbiorem czynników, które wpływają na jakość snu i pomagają zlikwidować problemy z bezsennością. Wartościowy wypoczynek jest niezwykle ważny, ponieważ wpływa na zdrowie, w tym prawidłową regenerację komórek, odporność czy metabolizm. Do podstawowych zasad dotyczących higieny snu należy przede wszystkim stały rytm dnia, powinniśmy budzić się i zasypiać o tej samej porze. Takie zachowanie pozwoli na regulowanie zegara biologicznego. Nie można zapominać o aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Jednak nie podejmujmy jej na 3-4 godziny przed snem, ponieważ za wysoki poziom endorfin i adrenaliny może zbytnio pobudzić organizm. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest dieta, powinniśmy unikać ciężkostrawnych potraw przed snem, a w ciągu dnia zjadać zbilansowane posiłki. Również różnego rodzaju używki mogą zniweczyć nasze starania. Zadajmy o warunki panujące w sypialni, w nocy utrzymajmy temperaturę na poziomie około 18-12 stopni. Kluczowe jest też ograniczenie urządzeń emitujących światło. Należy pamiętać także, że jednym z najważniejszych elementów, który wpłynie na komfort jest materac, na którym śpimy. Warto zadbać o podłoże do spania w sypialni, dlatego dowiedz się jaki model będzie odpowiedni dla Ciebie.

Jaki wybrać materac do spania?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, o różnorodnych właściwościach, pamiętajmy jednak że decydując się na dany produkt, najważniejsze jest, aby był dopasowany do naszych oczekiwań. Właśnie dlatego warto wiedzieć, przed zakupem na co zwrócić uwagę. Materac dobierzmy do naszej wagi, ponieważ to na jej podstawie dopasujemy właściwą twardość. Również wiek użytkownika jest ważny, gdyż inne modele rekomendowane są dla dzieci, a inne dla osób dorosłych. Osobom, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia zdrowotne zalecamy wybór materacy ortopedycznych. Dla użytkowników z alergiami ważne powinny być właściwości antyalergiczne produktu. Inną kwestią jest też rodzaj wkładu, do wyboru mamy materace piankowe, materace sprężynowe oraz modele hybrydowe. A co, jeśli w naszej sypialni nie ma miejsca na łóżko i materac? W takim przypadku rozważmy materace nawierzchniowe. Można je umieścić, np. na wersalce, pomoże on między innymi  zmodyfikować twardość, jeśli np. obecne położe jest za miękki lub za twarde.

Dlaczego wybór materaca jest tak ważny?

Kupując nowy materac powinniśmy poświęcić nieco czasu na jego odpowiednie dopasowanie do naszych preferencji. Wybierając model za miękki lub za twardy, wpłynie to po pierwsze na komfort użytkowania, a po drugie na nasze zdrowie,  ponieważ kręgosłup nie będzie podparty we właściwy sposób. Na materacu, który nie jest do nas przystosowany możemy pogłębić istniejące wady postawy lub nabawić się nowych. W przypadku osób z alergiami ważny jest zakup właściwego produktu, gdyż materac, w którego wnętrzu będą gromadzić się szkodliwe drobnoustroje może tylko nasilić objawy. Dlatego powinno się zainwestować w materac sprawdzonych marek, które oferują wieloletnie gwarancje, co daje nam pewność, że produkt posłuży przez lata.

Chcesz poprawić jakość Twojego snu? Pierwszym i podstawowym czynnikiem jest zakup odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb materaca, który umożliwia nam zdrowy i spokojny sen.