Nie bez powodu przy wyborze odpowiedniego materaca do naszej sypialni na każdym z nich znajdziemy oznaczenie twardości. Zasypianie na zbyt twardym materacu może mieć złowrogie skutki w dłuższej perspektywie dla naszego kręgosłupa, odcinka szyjnego jak i lędźwiowego. W poniższym artykule dowiecie się, jakie symptomy świadczą o tym, że śpimy na zbyt twardym materacu i jak sobie z tym poradzić, aby nie było za późno dla naszego zdrowia. Już dziś warto zadbać o swój zdrowy, naturalny sen bez obaw o bóle przy porannej pobudce!

Jakie są następstwa spania na za twardym materacu?

Spanie na zbyt twardym materacu może bardzo szybko okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia oraz samopoczucia. Osoby, które mają nieodpowiednio dobraną twardość materaca zazwyczaj na początku skarżą się na bóle pleców, kręgosłupa, odcinka szyjnego oraz lędźwiowego. Z czego to wynika?

Zazwyczaj, na twardym materacu nasze ciało szuka sobie możliwie najdogodniejszej pozycji, w której będzie mogło jakkolwiek się zrelaksować, w wyniku tych „poszukiwań” w nocy często wiercimy się, zmieniamy pozycję z boku na bok, niejednokrotnie mimo zmęczenia nie możemy zasnąć i zaczynamy wpadać w przygnębienie. Długotrwałe obciążanie górnych i dolnych odcinków kręgosłupa może prowadzić również do bardzo poważnych schorzeń i wad, które w późniejszym czasie będziemy mogli leczyć tylko poprzez regularne rehabilitacje i leczenie farmakologiczne.

Nie zapominajmy także o tym, że problemy z bezsennymi nocami, niewyspanie, czy niekomfortowe warunki do zasypiania na łóżku najczęściej są przyczyną problemów nie tylko zawodowych, ale i osobistych, towarzyskich w relacjach z ludźmi.

Co zrobić gdy materac jest zbyt twardy materac?

Jeśli powyższe objawy boleśnie dotykają również Was to zdecydowanie warto zastanowić się nad wymianą materaca albo zastosowaniu jednego z rozwiązań, które pomoże wam zasypiać spokojnie bez obaw o poranne bóle pleców i dyskomfort na cały dzień. Na początek warto zastanowić się, czy mamy dobrze dobrany stelaż.

Stelaż na materac powinien być elastyczny, a najlepiej taki, który umożliwia regulację twardości materaca. W trakcie snu stelaż zadba o nasz komfort i elastyczne podparcie całego ciała na materacu. Dodatkowo, dzięki stelażowi nasz materac będzie chroniony przed uszkodzeniami, a co za tym idzie będzie nam z pewnością dłużej służył.

Bardzo ważnym aspektem jest wypełnienie naszego materaca – ma to duży wpływ na jakość naszego snu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego, że jeśli wybrał materac piankowy z warstwą pianki termoelastycznej, to materac będzie się układał do naszego ciała względem temperatury ciała, ale także temperatury w pomieszczeniu w którym śpimy. Zatem, jeśli w sypialni temperatura jest niższa, tym twardszy będzie materac.

Jeśli powyższe rozwiązania nic nie dają, możemy również wypróbować takie rozwiązanie jak materac nawierzchniowy, nazywany także nakładką, topperem czy topem. Taki topper nie tylko wyrównuje naszą powierzchnię do spania, ale także chroni materac przed zabrudzeniami oraz wilgocią i roztoczem.

Materaca nawierzchniowe Hilding – rozwiązanie problemów ze zbyt twardym materacem?

W ofercie sklepu Hilding znajdziemy trzy rodzaje materaców nawierzchniowych, które będą dla was najlepszym rozwiązaniem, jeśli odczuwacie bóle kręgosłupa o poranku po spaniu na waszym dotychczasowym materacu bazowym. Materaca nawierzchniowe to nie tylko modny, elegancki dodatek na materac oraz łóżko, ale także podwójna ochrona jakości snu oraz higieny materaca.

Weźmy pod uwagę materac nawierzchniowy Hilding Alt, stworzony z termoelastycznej pianki Visco, wzbogaconej o warstwę pianki FlexiFoam, która odpowiada za lepsze usztywnienie materaca na którym śpimy. Pianka Visco reaguje na temperaturę naszego ciała i delikatnie otula nas w trakcie snu, tak, abyśmy śnili zdrowo i bez wczesnego wybudzania.

Kolejny materac nawierzchniowy dostępny w sklepie Hilding to Hilding Boss. To bardzo lekki, delikatny materac nawierzchniowy oparty na sprężystej piance Velvet Touch. Nie tylko jest elastyczny i dopasowuje się do budowy anatomicznej naszego ciała, ale także zapewnia mu odpowiednie podparcie w najważniejszych partiach ciała. Materac ten nie tylko świetnie wygląda, ale jest także zalecany alergikom, bowiem pokryty jest warstwą nieuczulającą i charakteryzuje się dużą oddychalnością. Dzięki temu przepływ powietrza między materacem nawierzchniowym i materacem bazowym jest możliwy i nie będziemy odczuwać wilgoci.

Kolejną propozycją jest materac Hilding Tenor, który ma właściwości chłodzące, dzięki zastosowaniu elastycznej pianki FloFom. Jest to świetna propozycja dla alergików, bowiem materac posiada nakładkę antyalergiczną.

Wszystkie wyżej wymienione materace nawierzchniowe wyróżniają się łatwością w przechowywaniu, wystarczy je delikatnie zwinąć i schować do szafy czy otomany, jeśli taką dysponujemy. Dodatkowo, podwójną ochronę dla materacy stanowi pokrowiec, który otrzymamy wraz z materacem nawierzchniowym. Pokrowce, które możemy wybrać to Cashmere oraz Tencel. Pokrowiec Cashmere jest bardzo miły w dotyku i stworzony z jedwabistej, wysokiej jakości wiskozy. Natomiast pokrowiec Tencel ma właściwości antyalergiczne, jego włókna nie podrażnią nawet najbardziej delikatnej skóry.

Jak zmiękczyć materac domowymi sposobami?

Jeśli kupiliście materac jakiś czas temu i okazał się nietrafny pod względem wygody snu i twardości to zawsze możecie skorzystać z możliwości zwrócenia i wymienienia materaca na ten właściwy, o ile pozwolą na to zapisy w umowie ze sprzedawcą materacy.

Jeśli jednak macie starszy materac i właśnie brakuje wam funduszy na wymianę na nowy, odpowiedni materac możecie spróbować domowych metod zmiękczenia materaca – w miejscach, w których układamy naszą głowę, szyję, lędźwie, kolana, czyli we wszystkich miejscach zginających się możemy ustawić małe, lekkie poduszeczki, które podeprą najważniejsze partie ciała.

Kolejnym domowym sposobem na zmiękczenie zbyt twardego materaca może być wyłożenie całego materaca ciepłym kocem – jednak takie rozwiązanie może się sprawdzić tylko na jesień i zimę, kiedy po prostu jest dużo chłodniej i naturalnie szukamy ocieplenia, szczególnie, gdy zmarzniemy. W lecie takie rozwiązanie sprawi, że będziemy odczuwać dyskomfort, bowiem będziemy się nadmiernie pocić.

Jak poprawnie dobrać twardość materaca?

Przed kupnem materaca należy dokładnie sprawdzić jego twardość, ponieważ jest to jeden z ważniejszych czynników, który będzie miał realny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowy sen. Materac o odpowiedniej twardości przede wszystkim powinien odciążać nasz kręgosłup oraz układać go w delikatnej krzywej pozycji, najzdrowsza dla naszego kręgosłupa jest pozycja podobna do litery S. Dzięki temu, w pozycji na boku nasze ciało i muskulatura regenerują się a dyski między kręgami napełniają się płynem, by po regeneracyjnym śnie cieszyć pełną sprawnością.

Pamiętajmy jednak, że wybór twardości materaca to bardzo subiektywna decyzja, dlatego czasem materac średnio twardy wg producenta będzie dla nas albo zbyt twardy albo nadal za miękki. Dlatego z pomocą przychodzi skala twardości – twardość H2 poleca się osobom o wadze do 80 kg a powyżej 80 kg zaleca się twardość H3. Twardość materaca H4 przeznaczona jest dla osób o wadze powyżej 100 kg.

W trakcie wyboru twardości materaca, który chcemy kupić do naszej sypialni warto, abyśmy przetestowali materac praktycznie. Czyli, po prostu się na nim położyli przez zakupem w naszej ulubionej pozycji, jak i tej, którą zalecają specjaliści. Test materaca powinien wyglądać następująco: kładziemy się na materacu, wyciągamy otwartą dłoń i próbujemy wsunąć ją pomiędzy materac a nasze plecy, w części lędźwiowej. Jeśli uda nam się ten test przeprowadzić i wyczujemy delikatny opór w wsunięciu dłoni pod nasze plecy okaże się, że materac jest dobrze dobrany.

Jak dobrać odpowiednią twardość materaca dla 2 osób o różnych potrzebach?

Szczególnie w przypadku par i małżeństw, wybór odpowiedniej twardości materaca może być utrudniony, ponieważ kobieta i mężczyzna różnią się zazwyczaj budową ciała, w tym wzrostem i wagą, a także muskulaturą. Dlatego, jeśli dla jednej osoby dany materac jest za twardy, a dla drugiej odpowiedni albo za miękki to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem jak zakup dwóch osobnych materacy o właściwej twardości dla każdej z osób wedle preferencji.

Drugim odpowiednim rozwiązaniem w przypadku braku kompromisu odnośnie materaca dla pary o różnych potrzebach będzie zakup jednego, dużego materaca, który będzie się dostosowywał do naszej wagi na każdym fragmencie materaca. Można wówczas wybrać materac kieszonkowy albo materac lateksowy. Taki jak np. materac piankowy lateksowy Hilding Melody, który wyróżnia się podwyższoną elastycznością i trwałością, dzięki czemu będzie odpowiednim rozwiązaniem nawet dla osób o wadze powyżej 140 kg.

Opracowane przez zdrowykregoslup.pl