Chcesz mieć solidne łóżko, które przetrwa lata i będzie nadal tak samo wygodne? Poznaj lidera wśród polskich producentów łóżek – firmę Janpol.

Janpol – rodzinna firma z polskim kapitałem

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku to pamiętny okres wielkich przemian społecznych i gospodarczych. Tak zwane „zielone światło dla prywatnej inicjatywy” sprawiło, że wiele polskich rodzin poczuło przysłowiowy wiatr w żaglach. Nierealne dotąd pomysły na własny biznes nagle stały się możliwe do zrealizowania.

Historia firmy Janpol rozpoczyna się od jej założyciela – Jana Kłosowskiego i jego handlu materacami przywożonymi z Niemiec. Ogromny popyt na tego rodzaju asortyment jest impulsem do uruchomienia produkcji w kraju. Tak właśnie powstaje Janpol, polska rodzinna firma. Nazwa, jak widać, nie jest przypadkowa, to połączenie imienia założyciela i pierwszej sylaby nazwy naszego kraju. Taki zabieg stosowano wówczas celowo, dla odróżnienia polskich firm od zagranicznych, które w tamtych latach szturmem starały się zdobyć nasz rodzimy rynek. Janpol od początku stawia na jakość i transparentność swoich działań. Jako firma rodzina musi borykać się z licznymi problemami. Pierwsze miesiące działalności to zaledwie sześć osób pracujących w budynku dzierżawionym od kopalni. To tu powstają pierwsze projekty i pierwsze materace. Tu świętowane są pierwsze sukcesy.
Przeniesienie produkcji do Orzesza okazało się strzałem w dziesiątkę, bo pozwoliło na zwiększenie produkcji i znaczne poszerzenie asortymentu. W zlikwidowanej w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przyzakładowej szkole zaczyna się historia, która trwa do dziś. Historia ludzi, którzy nie bali się powiedzieć, że Polacy zasługują na to, by wreszcie się dobrze wyspać. Ludzi, którzy mieli wizję, pomysł, energię i zapał, by od zera zbudować firmę dającą ludziom to, czego potrzebują najbardziej – wygodne materace i stylowe łóżka.

Dziś Janpol to prężnie działająca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zatrudniająca setki osób na różnych stanowiskach. Jedno, co się nie zmieniło, to podejście do tworzonych produktów. Widać w nich pasję i prawdziwe zaangażowanie. Firma jest liderem na rynku polskim, oferuje swoje wyroby także za granicą. W 2018 roku została doceniona tytułem Dostawcy Roku 2018 dla obiektów hotelowych. Uroczystość wręczenia nagrody była zwieńczeniem XIII Forum Rynku Hotelarskiego Profit Hotel 2018.

Łóżka Janpol – wysoka jakość prosto z Polski

Łóżko to jeden z bardziej praktycznych mebli. Wybiera się go ze względu na wygodę i funkcjonalność. Gabarytami musi pasować do sypialni, musi też zapewnić odpowiedni komfort snu, a to nie jest możliwe, jeśli rama i stelaż łóżka nie zapewnią odpowiedniej elastyczności dla materaca. Nie jest tajemnicą, że materac położony na podłodze jest twardszy, niż ten sam materac położony na elastycznym stelażu. Wie o tym dobrze wiodący polski producent łóżek – Janpol. Doświadczenie, zaangażowanie i pasja pozwoliły stworzyć łóżka doskonałe. Są nie tylko wygodne, funkcjonalne i bardzo trwałe, ale też ładne.
Sypialniane łóżka oferowane przez markę Janpol wyróżnia niebanalne wzornictwo, modna kolorystyka i oryginalne rozwiązania inspirowane modą osiemnasto- i dziewiętnastowieczną, szczególnie w zakresie projektowania pikowanych zagłówków.
Uwagę przyciąga też klasyczna linia mebli i rozwiązania techniczne pozwalające łączyć łóżka według potrzeb. To rozwiązanie bardzo często stosowane w hotelach, do których Janpol dostarcza swoje wyroby.
Część łóżek Janpol wyróżnia się znaczną wysokością. To typ łóżek kontynentalnych, o podwyższonej konstrukcji i bardzo grubym materacu, by spanie było jeszcze większą przyjemnością.
Łóżka sypialniane Janpol produkowane są z najwyższej jakości surowców. To gwarancja, że w niezmienionym kształcie przetrwają długie lata.

Jak dobrać łózko do sypialni?

Rozmiar, czyli długość i szerokość.

Rozmiar łóżka to przede wszystkim kwestia wygody, dlatego nie powinno się ograniczać długości i szerokości łóżka obecnością innych mebli w sypialni. Złota zasada głosi, że najpierw wybieramy i ustawiamy łóżko, a dopiero do niego dobieramy pozostałe meble – szafę, szafki nocne i ewentualnie komodę. Nigdy odwrotnie. W łóżku spędzamy średnio ponad 30% swojego życia. To najważniejszy mebel, jaki przyjdzie nam kiedykolwiek kupić.
Standardowe łóżka mają długość 200 cm. W większości przypadków tyle w zupełności wystarczy. Jednak trzeba pamiętać, że łóżko powinno być przynajmniej o 20 cm dłuższe od wzrostu osoby, która w nim śpi. Jeśli więc masz więcej niż 180 cm, nie oszukuj się, nie będzie ci wygodnie. Pomyśl o zamówieniu łóżka na wymiar. Może będzie trochę drożej, ale pamiętaj, że łóżko sypialniane będzie ci towarzyszyło całe życie. Masz prawo odpoczywać komfortowo.
Szerokość łóżka to także kwestia komfortu. Przyjęło się, że jednoosobowe łóżko ma szerokość 90 cm, a dwuosobowe – 160 cm. Tyle przeciętnie wystarczy, by się dobrze wyspać. Jednak coraz bardziej zauważalnym trendem jest kupowanie szerszych łóżek: 120 cm dla jednej osoby i 200 cm dla dwóch.

Jak dobrać wysokość

Wysokość łóżka to nie tylko kwestia wygody przy wstawaniu i kładzeniu się, ale też zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pod materacem. Dlatego przyjęło się, że łóżko powinno być wysokie na minimum 30 cm. To tak naprawdę niewiele. Jeśli nie możesz swobodnie i wygodnie usiąść na łóżku, bo kolana masz pod brodą, to znaczy, że łóżko jest za niskie. Warto wówczas rozważyć kupienie wyższego materaca, na przykład z linii Materac XL Janpol.
Osoby starsze, które mają problemy ze wstawaniem, powinny wybierać łóżka wysokie przynajmniej na 50 cm.

Czy zagłówek jest konieczny

Teoretycznie nie, bo nikt nie może ci niczego narzucić. Jeśli wydaje ci się, że to archaiczne rozwiązanie, które nie pasuje do nowoczesnego stylu sypialni, możesz z niego zrezygnować. Jednak odradzamy taką decyzję. Zagłówek jest po prostu bardzo wygodny i praktyczny. Przydaje się zarówno w nocy, jak i w dzień.
W nocy zagłówek nie dopuści do obsunięcia się poduszki, ochroni twoją głowę przed twardą ścianą. W dzień ułatwi równe ułożenie poduszek i pościelenie łóżka. A jeśli najdzie cię ochota na czytanie w łóżku, zagłówek będzie idealnym podparciem.
Stylowe, pikowane zagłówki, wzorowane na dawnych łożach magnackich doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu glamour lub boho. Firma Janpol takie właśnie zagłówki dostarcza do hoteli. Jeśli jednak sypialnia urządzona jest minimalistycznie, lepiej wybrać gładki tapicerowany zagłówek. Jeśli nie chcesz, by był widoczny, zamów zagłówek w kolorze ściany.

Łóżko z szufladami czy bez

Łóżko do sypialni z szufladami to wygodne rozwiązanie, gdy pościel ma być na dzień chowana, a samo łóżko przykrywane jedynie narzutą. W małej sypialni, gdzie nie ma miejsca na kufer na pościel, szuflada wydaje się wręcz koniecznością. Jeśli pościel nie będzie na dzień chowana, z szuflad można zrezygnować. Można, ale nie trzeba, bo to idealne miejsce do przechowywania wielu różnych rzeczy.
Jeśli zdecydujesz się na łóżko z szufladami, upewnij się, że w sypialni jest dość miejsca, by te szuflady swobodnie wysunąć.

Kiedy zwrócić uwagę na kolor obicia

Kolor obicia łóżka nie jest pierwszą cechą, jaką bierzemy pod uwagę. Całkiem słusznie, bo akurat obicie można zamówić zgodnie z własnymi preferencjami.

Jeśli łóżko będzie przykrywane prześcieradłem sięgającym do podłogi, a w dzień tak samo zwisającą narzutą, tapicerka będzie niewidoczna. Najważniejszy jest zagłówek, bo on jest widoczny zawsze i akurat jego kolor ma diametralne znaczenie dla wystroju sypialni. Dlatego, zanim zamówisz łóżko, zastanów się, w jakim stylu będzie urządzona sypialnia. Pamiętaj, że łóżko ma prawo się wyróżniać i kolor zagłówka nie musi być identyczny, jak kolor ścian lub zasłon. Dobrze jednak by wpisywał się w ogólną tonację kolorystyczną. Jeśli w pomieszczeniu są inne meble obiciowe, zagłówek powinien do nich pasować.